Co słychać na rynku srebra?

Nie da się ukryć, że korelacja z ceną złota jest bardzo duża i oba metale podążają w tym samym kierunku, tyle że srebro robi to bardziej gwałtownie. Wiąże się to z tym, iż oba te metale były kiedyś podstawą systemu finansowego. O ile złoto jest dziś postrzegane jako ostateczny pieniądz i część świata finansów, o tyle srebro jest po połowie uważane za metal przemysłowy i monetarny. Inwestorzy wybierający srebro liczą na przechowanie wartości, ale ponad to na duży zysk w przyszłości. Z perspektyw tych, którzy inwestują długoterminowo w fizyczny kruszec. Papierowi spekulanci liczą na szybki zysk odnośnie zmian ceny metalu.

Srebrne monety
Srebrne monety

Co się dzieje z ceną?

Podobnie jak na rynku złota w przypadku srebra kontraktów jest więcej niż fizycznego metalu, który powinien pokrywać ten papier. W 2013 r. fundusze ETF wzbogaciły swoje skarbce o cenny kruszec. Największy z funduszy: SLV zakupił ponad 400 ton srebra. Zupełnie przeciwną sytuację mieliśmy na rynku złota, gdzie ubywało kruszcu. Ucieczka spekulantów z rynku złota w 2013 r. i przerzucenie się na akcje przełożyło się także na niższą cenę srebra. Część inwestorów zwiększała swoje długoterminowe pozycje, z kolej inni sprzedawali i grali na spadki.

Nie można także zapominać o manipulacjach na rynku srebra, które skutecznie zaniżają cenę. Amerykańska komisja CFTC (Commodity Futures Trading Commission) w 2013 r. ogłosiła zakończenie 5-letniego śledztwa w sprawie manipulacji. Skończyło się bez konsekwencji, ponieważ dowody były niewystarczające. Mimo takiego wyniku śledztwa świadomość manipulacji na rynku srebra czy też złota jest coraz większa min. za sprawą organizacji GATA (Gold Anti-Trust Action Committee), czy wyjawiających prawdę insiderów takich jak Andrew Maguire. Świadomość takich procederów ma także spora część wydobywców, jednak w wojnę z dużymi bankami i państwem nikt nie chce się wdawać. Zresztą kwestia manipulacji rozwiąże się sama, każda manipulacja zawsze wychodzi na jaw. Póki co można korzystać z niskich cen.

Wzrost popytu inwestycyjnego

Srebro
Srebro

W ciągu dziesięciu lat zainteresowanie srebrem jako inwestycją wzrosło z 4% do 24%. W minionym roku zauważalnie wzrósł popyt inwestycyjny na fizyczne srebro, szczególnie w Azji. W srebro inwestowali przede wszystkim Chińczycy i Hindusi. Także w USA, Europie, a nawet Polsce było widać duże zainteresowanie monetami bulionowymi i sztabkami.

„Do końca roku import srebra do Indii powinien osiągnąć 5 200–5 400 ton” – powiedział przed końcem roku Sudheesh Nambiath, jeden z analityków GFMS. Najprawdopodobniej cel ten zostanie osiągnięty i poprawi rekord z 2008 r. Wszystko ze względu na to, iż rząd Indii reguluje rynek złota. Hindusi częściowo przerzucili się na srebro, nie tylko w postaci biżuterii, ale również monet i sztabek.

Sprzedaż amerykańskich srebrnych orłów, jednych z najbardziej popularnych monet bulionowych wzrosła prawie do 40 milionów uncji w 2013 r.

Srebro w przemyśle

Druga połowa srebra to przemysł. Nie ma jeszcze oficjalnych danych z przemysłu podsumowujących rok 2013, jednak szacowane na początku minionego roku pozytywne przewidywania spełnią się w dużej mierze.Ogólny wzrost w przemyśle może wynieść od 1% do kilku procent. Największy wzrost spodziewany jest w sektorze jubilerskim. Jednym z ważnych i niedocenianych elementów przemysłu związanych ze srebrem są panele fotowoltaiczne, w poprzednim roku zainteresowanie panelami znacząco wzrosło, szczególnie w Chinach.

Srebro jest wykorzystywane w wielu produktach codziennego użytku, w swoim otoczeniu znalazł byś go bardzo dużo. Choćby w komputerze, tablecie czy smartfonie w którym czytasz ten artykuł, bądź lodówce cze szczoteczce do zębów i kurtce. W ostatnich latach ukuło się takie powiedzenie, że srebro jest drugim najbardziej wykorzystywanym surowcem na ziemi po ropie naftowej.

Zamieszanie z VATem

Od nowego roku Niemcy pod naciskiem Komisji Europejskiej podniosły VAT na srebro z 7 % do 19%. Dla przypomnienia w Polsce obowiązuje 23% VAT. Niemcy były jednym z krajów w których zaopatrywali się dilerzy metali szlachetnych z krajów ościennych, w tym Polski.

Podniesienie VATu przez Niemcy równa się z tym, że kupowane tam srebro będzie droższe. Przełoży się to także na wzrost cen monet i sztabek wśród Polskich dilerów. Niektórzy mówili nawet o końcu ery taniego srebra w Europie. Jednym ze sposobów uniknięcia płacenia wysokiego VATu jest zakup srebra w Estonii, lecz aby uniknąć opłaty trzeba tam pojechać, więc jest to opcja jedynie dla inwestorów, którzy chcą zrobić większe zakupy.

Komisja Europejska cały czas czuwa i pewnie ta dziura też wkrótce zostanie załatana. W perspektywie długoterminowej dla inwestora sięgającego po srebrny kruszec minimalnie wyższe ceny nie powinny być przeszkodą. Tak po prostu jest i z tym trzeba się pogodzić. Warto wziąć pod uwagę, że ceny i tak są zaniżone przez handel kontraktami i manipulacje rynkowe.

Biżuteria wykonana ze srebra
Biżuteria wykonana ze srebra

Podsumowanie

Mimo dobrych danych z rynku srebra, cena tego metalu w minionym roku znacząco spadła. Jest to efektem spadku ceny złota, handlem kontraktami oraz manipulacjami. Zarówno popyt inwestycyjny jak i przemysłowy wskazują na dobre nadchodzące lata dla srebra.

Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzach.