NBP będzie masowo drukował złotówki

Gazeta Wprost posiada nagranie z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego. Nie będę patrzył na to od strony politycznej, ale finansowej. Od dawna mówiłem, że NBP w końcu zacznie drukować złotówki na masową skalę.

NBP drukuje pieniądze ??
NBP drukuje pieniądze ??

W zasadzie to już to robi, ponieważ podaż pieniądza M3 w Polsce rośnie w tempie eksponencjalnym. NBP zamierza przejść teraz w bardziej ofensywny tryb, czyli stworzyć odpowiednik amerykańskiego QE. Oznacza to, że ogromne pieniądze zostaną wtłoczone na rynek, obniżając wartość każdej złotówki w Twoim portfelu jeszcze bardziej. Europa ewidentnie dąży do wprowadzania coraz większej płynności na rynek, spójrzmy na obniżenie stóp procentowych poniżej zera przez EBC. W końcu sytuacja wymknie się spod kontroli.

W tym momencie gospodarka może się wydawać coraz silniejsza, ponieważ wspierają ją ogromne pieniądze, ale jednocześnie tracą one siłę nabywczą. Rośnie ryzyko większej inflacji, która jest tera skrzętnie tuszowana na niskich poziomach. Dlatego cały czas powtarzam, że kryzys się jeszcze nie skończył, szczególnie w Europie. Drukowanie na maksa zgubi Europę w kryzysie inflacyjnym. Jeśli nagle polityka zostanie zaostrzona czy to w Stanach czy w Europie, pod której dyktando działa Polska, ściślej mówiąc Komisji Europejskiej, to wtedy będziemy mieli do czynienia z kryzysem deflacyjnym. Przyszłość finansowa rysuje się naprawdę w ciemnych barwach.