Polska wyemituje obligacje w Yuanach?

Istnieje możliwość, że Polska po raz kolejny zajmie się emitowaniem obligacji w chińskich yuanach (panda bonds) – przekazuje wicerpemier, minister rozwoju oraz finansów, Mateusz Morawiecki.

Polski debiut na chińskim rynku

W ubiegłym roku Polska została pierwszym krajem w Europie i drugim na świecie, który zadebiutował na chińskim rynku długu. Pożyczone zostały 3 mld yuanów, co w przeliczeniu na PLN daje ~ 1,7 mld złotych.
Oto, jak skomentował sprawę piastujący wtedy stanowisko ministra finansów Paweł Szałamacha:

 

Zrobiliśmy to, ponieważ po pierwsze, wychodzimy na rynki walutowe innych krajów. Współpracujemy z Chinami i rozwijamy kierunek powrotu Polski do Azji. Po drugie, dywersyfikujemy w ten sposób miejsca emisji długu. Po trzecie, natychmiastowa konwersja powoduje, że cena tego długu jest niska.

 

Wracając jednak do wypowiedzi obecnego ministra:

 

Podczas konferencji (na spotkaniu ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych krajów G20 – PAP) rozmawiałem z prezesem banku centralnego Chin i podziękowałem mu za współpracę przy emisji obligacji panda bonds w juanie. (…) Będziemy prawdopodobnie robili drugą transzę obligacji w juanie, czyli panda bonds.

Minister nie sprecyzował jednak, kiedy dokładnie taka emisja miałaby nastąpić i jaka byłaby jej przybliżona wartość.

Za kwestię problematyczną należałoby natomiast uznać fakt, że kurs juana jest przez wielu uznawany za zaniżony, zaś konsekwencje wzrostu wartości tej waluty mogą w tym przypadku okazać się dla nas co najmniej wysoce problematyczne.