Złoto tanieje

ceny-zlota-2017

Początek tygodnia przyniósł spadek dolarowych cen złota na poziomie ponad jednego procenta, co w praktyce przekłada się na notowania królewskiego metalu do poziomu najniższego pod połowy maja bieżącego roku.

O godzinie 16:30 można było mówić o kontraktach terminowych na poziomie 1226 USD/oz, co stanowi wartość o 1,3% mniejszą względem tej przed weekendem.

 

Czemu złoto potaniało?

Powodów jest kilka, zaś najbardziej istotnym będzie odczyt PMI na wyjątkowo wysokim poziomie. Tyczy się to znacznej ilości większych gospodarek – niemiecki przemysł, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone.

Dane te stanowiły potwierdzenie spekulacji, wedle których ograniczona miała zostać ekspansywna polityka monetarna, której można się było dopatrywać w ujemnych stopach procentowych oraz rosnących skupach aktywów finansowych.

Należy zatem mówić o próbach normalizacji tejże polityki, co przekłada się na wzrost inflacji, który z kolei posiada negatywny wpływ na popyt względem złotego kruszcu – jest on bowiem traktowany w roli ubezpieczenia przez utratą siły nabywczej przez pieniądz tradycyjny.

Porównując:
Koszt uncji złota w 2016 – 5 400 zł
Koszt uncji złota obecnie – 4 570 zł

Mówimy zatem o spadku o 800 zł, 1 000 zł względem gorączki, która nastąpiła w lipcu ubiegłego roku, a stanowiła wynik Brexitu.